Skip to content

Naše aktivity

Komunitná kaviareň a iné aktivity

Mosty integrácie O nás

Občianske združenie Mosty Integrácie vzniklo v roku 2014. Od svojho začiatku smerovalo všetky svoje aktivity k predchádzaniu sociálneho vylúčenia zdravotne ťažko postihnutých osôb a najmä seniorov. Hlavným cieľom združenia je prispieť k aktívnej participácii marginalizovaných skupín obyvateľstva na dianí spoločnosti a k plnohodnotnej integrácii do spoločnosti. V rokoch 2017 až 2018 usporiadalo združenie semináre, workshopy a akreditované kurzy v spolupráci s ISA Educa, s.r.o. zamerané na starostlivosť o seniorov v pobytových zariadeniach ako aj v domácom prostredí. Občianske združenie je v neustálom kontakte so seniormi v rámci komunity, v ktorej pôsobia.

aktivity 7

Dňa 13.9.2021 vystúpila zástupkyňa občianskeho združenia Mgr. Martina Ondrejková na Konferencii 2021 „Smysly v pohybu“ v záhrade na zámku Kratochvíle so svojim vstupom o spolupráci s Ing. Bc. Hanou Vojtovou, ktorá je certifikovanou lektorkou konceptu.

Zmyslovej aktivizácie s výhradným zastúpením pre Českú republiku a vedie Institut smyslové aktivizace. „Našou snahou je implementovať koncept zmyslovej aktivizácie do praxe v zariadeniach sociálnych služieb v Slovenskej republike“, hovorí Mgr. Martina Ondrejková a dodáva: „Najpodstatnejšie v starostlivosti o seniorov je, aby starostlivosť o seniorov bola zmysluplná pre obidve zúčastnené strany – seniora ako aj pracovníka. Zmyslová aktivizácia   nám poskytuje účinný recept, ako sa starať a porozumieť dezorientovanému človeku s tak zdanlivo odlišným vnímaním sveta.“

Pár slov o Koncepte zmyslovej aktivizácie…..

Autorkou myšlienky Zmyslovej aktivizácie je Lore Wehner, MA, ktorá študovala v Rakúsku pedagogiku, je diplomovaný pedagóg. Autorskú zmyslovú aktivizáciu vyvíjala, prepracovávala a zavádzala do sociálnej starostlivosti v Rakúsku od roku 2004. O koncepte vydala v roku 2009 knihu „Smyslová aktivizace v péči o seniory a klienty s demencí“, v roku 2011 vyšla kniha „Metody a praxe smyslové aktivizace.“

Pojem zmyslová aktivizácia

Zmyslová = vnímanie pomocou zmyslovou: zraku, sluchu, čuchu, hmatu a chuti. Zmysly v tomto prípade vnímame ako zdroje človeka.

Aktivizácia = uviesť do pohybu, pohnúť a podnietiť k činnosti, pôsobením niečoho zosilniť, niečo vedome urobiť.

Zmyslová aktivizácia je teda pojem, ktorý možno chápať ako „uviesť do pohybu“ za účasti všetkých zmyslov. Pozitívnym výsledkom zmyslovej aktivizácie je vytvorenie motorickej, kognitívnej, verbálnej, skutočne komplexnej činorodosti (Wehner, 2009, s. 1).

pozvanka_konference_Ruzomberok_2017_II
zmyslova1

Zmyslová aktivizácia má za cieľ umožniť jej prijímateľovi dlhodobo si zachovať sebestačnosť a samostatnosť tým, že v rámci aktivizácie podporujeme jeho kompetencie, a to vlastné, sociálne a vecné. Tieto ciele podľa Vojtovej, bližšie zadefinujeme (Vojtová,2014, s. 14 – 15):

Vlastné kompetencie ako sebavedomie, sebaláska, samostatnosť, sebadôvera. Sociálne kompetencie, kde patrí najmä udržiavanie kontaktu so sociálnym prostredím, podpora väzieb s rodinou, priateľmi. Pri príchode seniora do zariadenia sociálnych služieb je dôležité pomôcť pri jeho adaptácii na nové prostredie a integrácii do komunity.

Mnohé sociálne kompetencie ako napríklad rešpektovanie osobnosti iných ľudí, schopnosť počkať, schopnosť trpezlivosti zostáva u seniorov zachovaná. Sociálne kompetencie, kde patrí najmä udržiavanie kontaktu so sociálnym prostredím, podpora väzieb s rodinou, priateľmi.

Vecné kompetencie, ktorých cieľom je, aby človek s demenciou zostal čo najdlhšie samostatný, aby sa dokázal napríklad sám najesť, obliecť, vykonať základnú hygienu.

Usilujeme sa podporiť schopnosť pracovať s predmetmi bežného dňa ako sú napríklad fén, rýchlovarná kanvica, holiaci strojček, to všetko nám môže pomôcť udržať zachované

Podľa Wehner (2011), tieto jednotlivé kompetencie môžeme prostredníctvom zámernej aktivizácie a cielenej opatrovateľskej starostlivosti podporiť a zachovať, vďaka čomu umožníme seniorovi uvedomiť si svoju vlastnú hodnotu, vedieme ho k sebestačnosti, nezávislosti a vďaka tomu aj k naplneniu kompetencii spôsobilosti.

Podľa autorky môžeme až po naplnení všetkých týchto kompetencií hovoriť o kvalite života seniorov. Cielená opatrovateľská činnosť môže byť zameraná na podporu sebaobsluhy, napríklad pri obliekaní zistiť, či sa senior dokáže obliecť sám, či si dokáže zvoliť vhodný odev, zapnúť gombíky a podobne. Ak dokáže vykonať niektorú z podobných činností, vnímame ju ako zdroj, prostredníctvom ktorého môžeme naplniť seniorove kompetencie.

Kľúčovú úlohu však v tomto procese zohráva rodina, s ktorou je dôležitý prvý kontakt, zariaďovanie izby klienta, rodina by mala dostávať informácie o aktivitách realizovaných v zariadení pre seniorov. Jedôležité, aby aj napriek pobytu seniora v zariadení zostali sociálne väzby medzi ním a rodinou zachované.

zmyslove2
zmyslova 3r

Princípom konceptu zmyslovej aktivizácie v jeho celostnosti je vnímať človeka ako celok, ktorý má svoju biologickú, duchovnú a psychickú podstatu. Ku klientovi vždy pristupujeme s láskou, úctou a rešpektom. Rešpektujeme jeho individualitu.

Prístup pomáhajúcich pracovníkov, ktorý využívajú tento koncept, ako sme už spomínali musí byť zameraný na zdroje konkrétneho klienta. Usilujeme sa o nájdenie takzvanej oázy, ktorá predstavuje tie aktivity, ktoré sú pre klienta dôležité, ktorým sa rád venoval počas života, ktorého ho napĺňajú (Vojtová, 2018).

Pred realizovaním jednotlivých stretnutí je dôležité vytvorenie tzv. mapy zdrojov každého klienta, aby sme tieto zachované zdroje dokázali podporiť a následne v rámci aktivizácie rozvinúť. Tieto zdroje zahŕňajú telesnú, psychickú a spirituálnu oblasť človeka (Vojtová, 2016).

loga na web