Efektívnymi krokmi k práci
Projekt “Efektívnymi krokmi k práci”
DOPYTOVO ORIENTOVANÝ PROJEKT
Výzva: PSK-MPSVR-021-2024-DV-ESF+
Kód projektu: 401400FIZ3
Trvanie projektu: 1.8.2024 – 31.7.2026
Riadiaci orgán: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
Sprostredkovateľský orgán: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Prijímateľ: Mosty Integrácie, Petőfiho 8, 821 06 Bratislava
Cieľom projektu „Efektívnymi krokmi k práci“, kód ITMS21+: 401400FIZ3, je podpora integrácie neaktívnych osôb, vrátane mladých ľudí v NEET situácii, do pracovného procesu s realizáciou v Bratislavskom, Trnavskom a Prešovskom kraji. Projekt sa prioritne zameriava na osoby s nižším ako stredoškolským vzdelaním s maturitou, ktoré čelia prekážkam na trhu práce. Cieľovými skupinami sú:
- mladí ľudia v situácii NEET, vo veku do 30 rokov, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy
- neaktívne osoby, ktoré nie sú v procese vzdelávania ani odbornej prípravy.
Projektové aktivity sú zamerané na identifikáciu individuálnych predpokladov a zručností účastníkov, odstraňovanie bariér vstupu na trh práce a poskytovanie podpory v procese získavania zamestnania. V našich aktivitách uplatňujeme individuálny prístup k poradenstvu, prispôsobený osobným potrebám a situácii každého účastníka, s cieľom zabezpečiť efektívnejšiu integráciu do pracovného života. Projekt je realizovaný s ohľadom na špecifiká neaktívnych osôb, ktoré nie sú evidovanými uchádzačmi o zamestnanie a nachádzajú sa v situácii, keď nie sú zamestnané ani v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy. Osobitná pozornosť je venovaná mladým ľuďom vo veku do 30 rokov v NEET situácii. Projekt prinesie merateľné výsledky v podobe zvýšenia zamestnanosti a sociálnej inklúzie, v súlade s cieľmi výzvy a prispieva k zníženiu miery nezamestnanosti vo vybraných krajoch, ako i odlivu mladej generácie z MRR.
Projekt je naplánovaný na obdobie 24 mesiacov od 08/2024 do 07/2026.
Merateľné ukazovatele úspechu projektu sú nasledujúce:
- Počet osôb, ktorým bude poskytnutá individualizovaná podpora v rámci projektu, s cieľom zvýšiť ich zamestnateľnosť (74 osôb)
- Počet neaktívnych účastníkov, ktorí úspešne ukončili intervenciu a sú v čase odchodu zamestnaní (19 osôb).
Tieto ukazovatele budú pravidelne monitorované a vyhodnocované s cieľom zabezpečiť dosiahnutie stanovených cieľov a prispôsobiť projektové aktivity aktuálnym potrebám cieľovej skupiny.
V rámci realizácie projektu využívame v teréne nástroje ako pomoc pri hľadaní, získaní a udržaní si zamestnania, zabezpečenia prístupu k pracovnoprávnemu, finančnému poradenstvu, rozpoznávame a pomáhame pri odstraňovaní prekážok vstupu na trh práce ktoré uplatňujeme v Bratislavskom, Trnavskom a Prešovskom kraji. Uplatňovanie uvedených nástrojov zahŕňa činnosti zamerané na identifikáciu osôb z cieľovej skupiny, identifikáciu bariér brániacich ich vstupu na trh práce, – vyhľadávanie osôb s ponukou práce a prípravy na trh práce s dôrazom na ohrozených sociálnym vylúčením, spracovanie životnej a rodinnej anamnézy (zdravie, rodinné zázemie, sociálna a finančná situácia rodiny, pracovné skúsenosti, vzdelanie), pomoc pri riešení životných situácií, ktoré sú bariérou vstupu alebo udržania sa na trhu práce, sprevádzanie a podpora osôb pri kontakte s úradmi (banka, pošta, škola, zdravotnícke zariadenie, úrad práce), zabezpečenie prístupu k službám špecializovaných profesií ako napríklad psychológ alebo poradca finančnej gramotnosti, pre poskytnutie podpory a pomoci pri hľadaní, získaní a udržaní si zamestnania, sprostredkovanie prístupu mladých ľudí v situácii NEET k službám Jednotných kontaktných miest (JKM), v prípade potreby právneho poradenstva a právnych služieb alebo nutnosti zastupovania klienta v súdnych procesoch sprevádzanie k advokátovi zapísanom v Slovenskej Advokátskej Komore, v prípade potreby bezplatných služieb advokáta sprevádzať klienta do centra právnej pomoci, respektíve k advokátovi poskytujúcemu právne služby prostredníctvom Centra právnej pomoci – pomoc pri evidencii na úradoch práce, podpora pri uzatváraní pracovnej zmluvy, prezentácia nového pracovného prostredia a pracovných podmienok, pomoc pri adaptabilite na pracovisku, predchádzanie a pomoc pri riešení konfliktných situácii, uľahčenie komunikácie na pracovisku, mediácia, kontinuálne poskytovanie podpory a poradenstva osobám z cieľovej skupiny aj počas trvania skúšobnej doby v zamestnaní.
Všetky nástroje sú zabezpečované jedným manažérom pre oblasť sociálneho začlenenia a zamestnanosti, piatimi odbornými pracovníkmi pre sociálnu inklúziu a zamestnanosť, jedným asistentom sociálnej inklúzie a zamestnanosti, jednou peer pracovníčkou sociálnej inklúzie a zamestnanosti.
Všetky uvedené aktivity, ktorými sa pomôže ľuďom z cieľovej skupiny, sa vykonávajú vďaka spolufinancovaniu projektu z prostriedkov EU.
